Ceylan Kayacan

Genel

11 Mart 2019

Bir Çocuğa Nasıl Bir Hediye Almalı?

Çocuklara doğum günü hediyesi, yeni doğan bebeğe hediye, hatta son zamanlarda ülkemizde de popüler olmaya başlayan ''baby shower'' kutlamaları için hediyeler derken, miniklere almamız gereken hediyeler oldukça önemli bir hal almaya başladı. Bebek isimlerine özel kitaplar, teknolojik oyuncaklar ve çocukların akıllarını başlarından alan tasarımlar iyi ki var. Böylelikle çocuklar için hediye seçmek çok daha eğlenceli olabiliyor. Peki bir çocuğa nasıl bir hediye almalı? Onlara hediye seçerken nelere dikkat etmeli? Çocuklara ve bebeklere alınacak güzel hediyeler neler?

Bir çocuğa hediye alırken, kız veya erkek fark etmez, dikkate almanız gereken en önemli konu çocuğun yaşıdır. Bildiğiniz üzere; belli oyuncaklar, belli yaş gruplarındaki çocukların gelişimlerine uyum sağlayacak biçimde üretilmiş olurlar. Küçük yaş gruplarındaki çocuklar için; motor becerisine dayalı, daha sade ve yutamayacakları büyüklükte olan hediyeler seçilebilirken; yaş büyüdükçe seçilecek hediyelerin de ona uygun olarak daha detaylı hale gelmesi gerekiyor. Örneğin okul çağına yaklaşmış çocuklar özenle paketlenmiş hediyelerini açmaya çalışıp kutunun içinden ne çıkacağını inanılmaz derecede merak ederken; minik bebekler renkli ve parlak hediye paketleriyle oynayabilmek için daha çok heyecanlanabiliyor.

Bebeklere, çocuklara veya çocuklu ailelere hediye almak basit, ama biraz araştırma gerektiren bir aktivite. Raflarda gördüğünüz ilk oyuncağı kapıp çıkmak yerine daha öğretici, daha geliştirici, daha uzun ömürlü olacak bir şeyler düşünmek çok daha iyi olacaktır. Hem hediyeniz aracılığıyla uzun süre hatırlanmanız, hem paranızın boşa gitmemesi, hem de miniğin gelişimine katkıda bulunmuş olmak için uygun bir hediye bulmak en mantıklısı. Çünkü biliyorsunuz ki çocuk kitapları, çocuk kıyafetleri, bebek giysileri, oyuncakları, kısacası miniklerle ilgili her şey bir hayli pahalı.

1. Kodlamayı Öğreten Oyuncaklar

Son yıllarda iyice hızlanarak gelişen teknoloji, geleceğimizin de tahmin edilemez biçimde şekilleneceğini öngörmemizi sağlıyor. Bu da demek oluyor ki gelişen teknolojiyle birlikte gelecekte, günümüzde var olmayan birçok yeni meslek grubu ortaya çıkacak ve bugünün minikleri teknolojiyle daha fazla içli dışlı olacak. Bu sebeple çocukları teknolojiye yaklaştırmak harika bir fikir. Bunu da yeni üretilen teknolojik oyuncaklarla sağlamak mümkün.

Çocukların motor ve zeka gelişimlerine büyük katkı sağlayan bu yeni oyuncaklar, çocuklara kod bilgisini vererek onları bu alanda eğitiyor. Hem fiziksel hem de zihinsel açıdan hareket etmelerini sağlayarak çocukların televizyon, tablet, telefon ekranlarına çakılmasına engel oluyor. İnternet üzerinden de kolayca bulabileceğiniz birçok firmanın kodlama öğreten oyuncak modelleri bulunuyor.

2. Yeni Diller Öğreten Oyuncaklar

Çocuğum daha ana dilini düzgün konuşamıyor, yabancı dil de nereden çıktı demeyin. Çocukların bir dili etkin olarak kullanmaya başlamaları 4 yaş civarında mümkün olsa da, dünyaya geldikleri ilk aylardan itibaren yabancı dille karşılaşmış olmaları onlar için büyük avantaj. Bir bebek nasıl ana dilini çevresinden öğreniyorsa, ikinci dili de aynı şekilde duyarak öğrenebilir. Üstelik bebeklik çağında dil eğitimine başlamamış olan çocuklar için de geç sayılmaz. Çünkü 5 yaşına kadar yabancı dille karşılaşmamış olan bir çocuk da yabancı dil eğitimine başladığında arayı hızla kapatabiliyor. Bu noktada dil öğreten oyuncakların etkisi büyük. Siz de bu tip oyuncaklardan birini seçerek çocuklar için eğitici ve eğlenceli bir hediye alabilirsiniz.

3. Çocuk Kitapları

Okumak yüzyıllardır en başarılı zihin geliştirici yöntemlerden biri. Üstelik yıllar geçse de büyük ihtimalle bu böyle kalacak. Bu yüzden renkli bebek kitapları, eğlenceli ve eğitici çocuk masalları ve uykudan önce okunacak güzel hikayeler, çocuk gelişimi üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Hem ebeveynler tarafından, hem de çocuğun kendisi tarafından okunabilecek eğlenceli kısa masallar, dikkat eksiklikliği veya sinir problemi yaşayan çocukların yatışması için de faydalı oluyor. Özellikle isme özel çocuk kitabı olarak bulabileceğiniz, kısa hikayeler ve renkli çizimler içeren kitaplar, tatlı ve değerli birer hediyeler. Özgün içeriği ve isme özel olarak oluşan hikayeleri ile Adını Arayan Çocuk kitabını Butik Masallar’ın sitesinde bulabilirsiniz.