Ceylan Kayacan

Genel

13 Nisan 2018

Çocuk Gelişiminde Kelimeler

Çocuk yetiştirmek, gelecekte kocaman bir insan haline gelecek olan bir canlıyı ortaya çıkarmak demek. Gelecekteki varoluşuyla farklı insanların hayatına dokunacak, farklı hayatlara yön verecek ve gün gelince kendi çocuğunu yetiştirip tüm alışkanlıklarını ona aktaracak olan bir bireyi yetiştirmek demek. Böylesine detaylı ve uzun vadeli düşündüğümüzde çocuk yetiştirmenin ne kadar önemli ve hassas bir iş olduğunu fark etmiş oluyoruz. Bu sebeple çocuklara karşı yapılan davranışlar, verilen alışkanlıklar ve hatta kurulan cümlelere kadar özenli olunması gerektiğini görüyoruz.

Yapılan araştırmalar, insan hayatının ilk 3 yılını zihinsel gelişim açısından büyük önem taşıdığını gösteriyor. İlk 3 yılın özellikle son yarısında çevresini ve çevresindekileri fazlaca inceleyip duyduğu ve gördüğü her şeyi en yakın zamanda bizzat uygulamak üzere hafızasına kaydeden çocuklar, tanık oldukları şeylerle kişiliklerini şekillendirmeye ve zeka gelişimlerini ilerletmeye başlarlar. Bu sebeple sürekli çocuklarla iletişimde olmak, onlarla konuşmak ve davranışlarını olumlu düşüncelerle pekiştirmeye çalışmak gerekir. Bu süreçte ebeveyn için sabır ve anlayış en büyük yardımcıdır. Örneğin 4 yaşındaki bir çocuk etrafındakilere günde ortalama 450 soru sorar. Bu sorular gerçekten de cevabını merak ettiği sorulardır ve gelişimi için bu soruların cevaplarını bilmesi önemlidi. Bu dönemde çocuğunuzun sorularından sıkılıp onu geçiştirmek yerine cevap vererek onun hayata karşı olan ilgi ve merakını canlı tutmanız fayda vardır. Çünkü merak etme, sorgulama ve öğrenme tutkusu, insanı hayata bağlayan en önemli etkenlerdendir.

Çocuk gelişiminde kelimelerin çevresinde kullanımı ise, gelişimlerinde büyük önem taşır. Bir çocuk 1 yaşına bastığında ortalama 70 kelimeyi anlamaya ve bunlardan bazılarını dillendirebilmeye başlar. Kelime haznesi 18. aydan itibaren fark edilir biçimde genişleyerek büyür. Bu öyle bir yükseliştir ki, çocuk neredeyse her 2 saatte 1 adet yeni kelimeyi hafızasına ekler. Bu durum da çocuğun yanında sarf edilen her sözün dikkatli biçimde seçilmesi gerektiğini ortaya çıkarır. Tüm bunların yanı sıra kendisiyle sık sık konuşulan bebekler 2 yaşına bastıklarında dağarcıklarında bulunan kelime sayısı diğerlerinden 300 kelime kadar daha fazla olur. Bu da çocuk gelişimi için çok önemli bir farktır. Kısacası çocuklarla sürekli iletişim halinde kallmak ve onu tüm gün oyuncaklarına hapsetmekten kaçınmak gerekli. Örneğin hayvanları tanıtarak bu kelime gelişime katkı sağlayabilirsiniz. Bu da ebeveynlerin bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiği anlamına gelir.