Ceylan Kayacan

Genel

14 Kasım 2018

Çocuklar Nasıl Kitaplardan Hoşlanıyor?

Kitaplar çocuklar için birçok kapı açıyor. Birçok farklı dünyanın kelimeler aracılığıyla çocukların hayal dünyasına var olmasını sağlıyorlar. Kaliteli kitaplar çocukların hafızalarında harika anılara dönüşüyor. Karşılaştıkları farklı hikayeler ve durumlar sayesinde çocuklar, empati kurma yeteneklerinin üzerine giderek kendi karakterlerini keşfetmeye başlıyorlar. Özellikle de Masal kitabı

Çocukların severek okuyacakları veya dinleyecekleri kitabı bulmak için yapmanız gereken şey aslında çok basit: kitabı çocukların kendilerine seçtirmek. Bu da demek oluyor ki çocukların bir kitabı severek okuması, daha önemlisi o kitabı bitirmesi ve kitap okuma alışkanlığı kazanması için, kitabı kendilerinin seçmesini sağlamak gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre 6 ve 17 yaş arasındaki çocukların %86’sı bir kitabı bitirdiklerinde büyük bir gurur ve mutluluk yaşıyor. Fakat 10 ebeveynden 3’ü çocuklarının başından sonuna ilgisini çeken kitapları bulamamaktan yakınıyor. Çocuklar da ilgilerini çeken kitaplara sahip olduklarında daha çok okumak isteyeceklerini iddia ediyorlar. Günümüzdeki birçok yetişkin için de bunları söylemek mümkün aslında. Önemli olan doğruyu bulmaktan geçiyor.

Çocuklar nasıl kitaplardan hoşlanıyor sorusunun cevabında, görselliğin yeri de yadsınamaz boyutta. Kitapta yer alan görseller de hikayenin kendisi kadar önemli. Çünkü okuma çağına gelene kadar çocuklar kitabı çoğunlukla görseller aracılığıyla algılıyor. Uzun süre kendilerine okunan hikayeleri dinlemek yerine, dinledikleri hikayeyi destekleyen görselleri incelemeyi tercih ediyorlar. Fakat yaş büyüdükçe görseller azalıyor ve hikayenin önemi ortaya çıkıyor.

Çocuklar kendilerini güldüren, merak ettiren ve hayal güçlerini kullanmalarını sağlayan kitaplardan daha çok keyif alıyor. İçerikte yer alan gizem ve macera temaları da bir hayli ilgilerini çekiyor. Güçlü, zeki ve cesur bir yapıya sahip olan karakterler çocukları hemen etkiliyor. Çünkü o karaktere benzemek istiyorlar. 14 ve 17 yaş aralığında olanlar gerçek hayattan uzaklaşmak amacıyla kitaplara yönelebiliyor ve ufak yaşların aksine aşk hikayelerini de ilgi çekici bulabiliyorlar.

Kitaplar da teknolojinin evrimine takılanlardan. Evimizde bulunan kitapların yanı sıra elektronik kitaplar da seçeneklerin arasında yer alıyor. Örneğin Online hikaye kitabı Butik Masallar. Fakat elbette ki birçok çocuk bu sanal sayfaların gerçek bir kitap tadı vermediğini düşünüyor. Her ne kadar akıllı cihazlar çocukların ilgisini bir hayli çekse de 6 ve 17 yaş arası çocukların %65’i elektronik kitap yerine gerçek kitapları okumayı tercih ediyor. Yetişkinler ise içerik çocuğun ilgisini çektiği sürece kitabın basılmış veya elektronik olmasının pek de önemli olmadığını düşünüyor. 

Kitap seçmede çocuğu tanımak çok önemli. Onun hangi hayvanları sevdiği, hangi kahramanlara yakınlık hissettiği ve hangi alanlara ilgi duyduğunu bilmek gerekiyor. Kimi çocuk robotların mekanik dünyasından hoşlanırken, kimileri ise cesaretiyle ön plana çıkan güçlü ve yardımsever kahramanların hikayelerine tanık olmak istiyor. Bunu netleştirdikten sonra yapılması gereken ise çocuğun yaş grubuna hitap eden uygun kitabı bulmak. Belki uzayda geçen bir bilim kurgu macerası, belki de okuru çağlar öncesine götüren bir dinozor hikayesi… Evrende ve zamanda gidebileceğimiz birçok yer var. Aracımız ise kitaplar.

Herkese iyi yolculuklar!