Ceylan Kayacan

Genel

12 Nisan 2019

Çocuklara Karne Hediyesi Olarak Ne Almalı?

Bahar geldiğinde çocukları saran neşe, yaz tatilinin de yaklaşmasıyla iyice yükselir ve karne heyecanını da beraberinde getirir. Bu heyecan kimi zaman stresle karışsa da karşılıklı sevgi ve anlayış olduğu sürece her şeyin üstesinden kolayca gelinir.

Hem veliler hem de öğrenciler için fazlasıyla heyecanlı olan bu süreçte çocukların hediye beklentisi içinde olduğunu da unutmamak gerek. Karnesi ortalamanın biraz üzerinde olan birçok çocuk, tatilin yaklaşmasıyla karne hediyesini düşünmeye başlıyor bile. Talep edilen bazı hediyeler bütçeyi aşsa da orta yolu bulmak mümkün.

Peki hediye alternatifleri neler olabilir? Çocuklara karne hediyesi olarak ne almalı? Çocuklar ne gibi şeylerle daha çok mutlu olabilir? Çocuklara karne hediyesi olarak ne almalı? İşte seçenekler…

 

1. Bisiklet

Eğer şimdiye kadar almadıysanız ve çocuğunuzun da yaşı buna müsait ise, kendi yaşına, boyuna ve kilosuna uygun bir bisiklet tercih edebilirsiniz. Biliyorsunuz ki bisiklet klasik bir hediyedir ve her zaman işe yarar. Birlikte çıkacağınız aile gezileri, hafta sonu piknikleri ve yürüyüşleri gibi aktivitelerde bisikletleriniz de size eşlik edebilir, birlikte güzel ve aktif zamanlar geçirebilirsiniz. Eğer çocuğunuz zaten bir bisiklete sahipse onu mutlu edecek benzer alternatifler de var. Farklı renk ve modellerdeki scooter’lar da bunlardan biri.

 

2. Tablet

Dijital dünya, uygunsuz içerikleriyle çocuklar için endişelenmemize neden olsa da çocukların teknolojiden uzak kalmamaları da gerekli. Çocuk dostu olan denetleme uygulamalarıyla çocuklar için zararsız hale getirilip kullanılabilen tabletler, çeşitli oyunlar, videolar ve hatta dijital kitaplarla dolu faydalı bir araca da dönüşebilirler.

 

3. Oyun Konsolları

Her çocuğun hayali olan oyun konsolları, teknolojinin bize sunduğu başka bir eğlence aracı. Üstelik yalnız çocuklar için değil, çoğu yetişkinin için de harika bir hediye sayılan bu konsollar, aile aktiviteleri için çok uygun. Ama elbette ki özellikle okul günlerinde bu oyunların saatlerine bir sınırlama getirmek ve hatta belki de hafta içi boyunca ortadan kaldırmak gerekiyor. Çocuğunun ödev yapmak yerine araba yarışı oynamasını kimse istemez. Ama o uyuduktan sonra kendisi rahat rahat oynayabilir.

 

4. Oyuncak

Hediye seçiminiz aceleye gelecekse, üzerine düşünmeye çok vaktiniz olmadıysa ve ne alacağınıza dair en ufak bir fikriniz bile yoksa son çare olarak oyuncak almanız mantıklı olacaktır. Gündemde olan çizgi film karakterlerinden, çocuğunuzun özel ilgilerinden, yaşından ve cinsiyetinden yola çıkarak; hatta biraz da iç güdülerinizi ve cüzdanınızı dinleyerek uygun hediyeyi seçmeniz mümkün.

 

5. Kitap

İşte zamanın eskitemediği bir hediye daha! Teknolojiyle birlikte değişip dönüşen, kimi zaman dijital dünyaya uyum sağlarken, kimi zaman da farklı teknolojik tasarımlarıyla çocukları büyüleyen kitaplar, hem eğlenceyi hem de öğrenmeyi sağlamaya devam ediyor. Yani şekilleri değişse de kitapların özleri asla değişmiyor.

Kitap seçmek elbette ki kolay değil. İlgi alanlarına ve yaşa göre değişkenlik gösteren birçok kitap mevcut. Doğru kitabı bulmak kolay olmayabilir. Ama kitaplar, hem çocuklara iyi ve kaliteli zaman geçirtmek, hem de onlarla birlikte vakit geçirip farklı hikayelere doğru yola çıkmak için harika birer aracılar.

Çocuklara kitap seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız blogumuzda bu konu hakkında bir yazı da var. Mutlaka göz atın.