Ceylan Kayacan

Genel

26 Kasım 2018

Çocukları Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Ederiz?

Bir çocuğun ideal bir zihin gelişimine sahip olması için farklı olaylara, kişilere, durumlara ve düşüncelere tanık olup farklı deneyimler yaşamalarının büyük ölçüde faydası var. Hem bu konuda çok işe yarayan hem de hayal dünyasında harikalar yaratan kitaplar, çocuk gelişiminde herhangi bir vitamin kadar faydalı bir işlev görüyor. Böylelikle kendisini çok daha rahat ifade edebilen, daha mutlu ve daha bilinçli çocuklar yetişiyor. Fakat kimi çocuklar kendi kendilerine bir kitap kurdu haline gelirken kimilerinin de biraz teşviğe ihtiyacı oluyor. Sizin için derlediğimiz blog yazımızda 'Çocukları nasıl kitap okumaya teşvik ederiz?' sorusunu cevaplandırdık.

 

1. Kitap dinletin.

Sesli kitaplar sayesinde çocuklar, bir metnin akıcı bir şekilde okunmasına tanık oluyorlar. Özellikle henüz okuma bilmeyen çocuklar için çok keyifli olan bu yöntem, çocuğunuzun odaklanma becerisini de güçlendiriyor. Bunun dışında kitabı ona kendiniz de okuyabilirsiniz elbette. Özellikle uyku öncesi geleneği haline getirilmiş kitap saatleri, hem onunla kaliteli bir vakit geçirmeniz hem de ona kitap okuma alışkanlığı kazandırmanız için harika bir fırsat.

 

2. Siz de sıkça kitap okuyun.

Çocukların etraftaki yetişkinlerin davranışlarını kolayca benimsediği bir gerçek. Özellikle rol modeli olarak gördüğü ebeveynlerinin yaptığı birçok şey, onların aklında listelenerek bir birey olma formülü haline geliyor. Bu sebeple, siz her fırsatta televizyon karşısında otururken çocuğunuzun bir kitap kurdu haline dönüşmesini ummanız büyük olasılıkla bir hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. Bu da demek oluyor ki çocuğunuzun sizi kitap okuyorken görmesi, onunda bu alışkanlığı kazanmasında etkin bir rol oynayacaktır.

 

3. Kitabı gerçek hayatınıza aktarın.

Çocuğun kitap ile daha yakından bir bağ kurmasını sağlamaya çalışın. Eğer balıklar hakkında bir kitap okuyorsanız çocuğunuzu bir deniz kenarına veya akvaryuma götürün. Kitabın hikayesi bir ormanda geçiyorsa siz de doğa yürüyüşleri yapın. Kitabı gerçek hayatınızda deneyimleyerek çocuğunuzu hikayeye yaklaştırın.

 

4. Sıkılabilecekleri zamanlar için kitaplar bulundurun.

Yolculuk esnasında, bir yerde birini veya bir şeyi beklerken, hatta tuvaletteyken bile etraflarında birkaç kitap bulundurun. Yanınızda kendiniz ve onun için kitap taşıyın. Sıkıldığında telefon veya tablete gömülmesine izin vermek yerine kitap okumasını önerin. Onunla birlikte siz de kendi kitabınızı okumaya başlayın.

 

5. Kütüphaneleri ve kitapçıları birlikte gezin.

Çocuğun kitap dünyasına girmesini, kitapların çokluğu ve çeşitliliğini görmesini sağlayın. Birlikte kitapları inceleyin. Hatta okuyacağı kitabı ona seçtirin. Fakat bu esnada sürekli aynı tarzda veya aynı karaktere sahip popüler kitaplar seçmemesine özen gösterin. Sürekli aynı tarzda okuma yaparak tek yönlü bir gelişim edinmesi yerine onu farklı konulara sahip kitaplara yönlendirin. Onu okuması için zorlamayın ve kendi haline bırakarak kendi kendine okumaya başlamasına izin verin.

 

6. Okuduğunuz kitapların filmlerini izleyin.

Çocuğunuzun okuyacağı kitabı filme dönüşen klasikler arasından seçerek okumanız bittikten sonra tüm aile bir araya gelerek kitabın filmini izleyin. Böylelikle kitabın yalnızca bir hikaye olmaktan çıkıp özel bir deneyim haline gelmesini yol açacak, çocuğun hafızasında güzel bir anı olarak yer edinmesini sağlayacaksınız.

 

7. Kitaplarda kendi isteklerine tanık olmasını sağlayın.

Çocukların yerine getirilemeyecek şeyler istediğine sıkça rastlanıyor. Çoğu ebeveyn uzaya gitmek, gerçek bir dinozor görmek veya köpek sahiplenmek gibi kimi imkansız, kimi de pek tercih edilmeyen isteklerle karşı karşıya kalıyor. Bu gibi durumlarda kitaplar, isteklerin krizlere dönüşmesini engelleyebilir. Hatta kitaba olan ilginin artmasını da sağlayabilir. Köpek sahiplenmek isteyen çocuğa bir köpek hakkındaki bir hikaye kitabı almak veya uzaya ilgi duyan bir çocuğa bir astronotun hikayesini okumak oldukça keyifli olacaktır.

Bonus: Doğum günü hediyesi alın :)